2. The “Little” Numbers Matter Most

And while you’re doing some comparison shopping, start looking at the smaller price tag. That’s the one that’s labeled “price per unit” or “price per ounce.” This is how you REALLY know if the two 20.5 ounce bag of chips for $5.00 is really a better deal than a 32-ounce bag for $4.00.

When the numbers are so close, it can be tricky for even the most seasoned mathematician, but by using the “price per” number typically on display on the same tag as the purchase price, you’ll know the answer within a matter of seconds.

Use these two tips the next time you grocery shop and you just might notice a difference in your bottom line!

To learn more, go to creativelybambi.com

Explore more ...