70. Prepare Your Own Snack Foods and Packed Lunch

Instead of buying expensive "health food snack bars", why not make your own flapjacks or oatmeal and fruit bars?

It takes no more than 30 minutes to make a batch.

Or prepare small fruit pots to take into work with you, together with a packed lunch.

You'll save between $10 and $15 per day on lunches from the corner deli and you can eat far healthier food, controlling your weight issues at the same..

What's your best money saving tip?